fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

BOTOKS – wszystko, co warto wiedzieć przed zabiegiem

Medycyna estetyczna - botoks

Botoks potrafi zdziałać cuda. Prawidłowo wykonany zabieg daje szybkie i spektakularne efekty. Zanim się jednak zdecydujesz, sprawdź, czy jest dobry dla ciebie?

Wstrzykiwanie botoksu to ciągle ulubiony zabieg z zakresu medycyny estetycznej poprawiający wygląd starzejącej się twarzy. Ale czy zawsze jest bezpieczny? Zanim zdecydujesz się na botoks, sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć i czy na pewno jest dobry dla ciebie?

Botoks – co to właściwie jest?

Popularny botoks, to tak naprawdę nazwa handlowa toksyny botulinowej – substancji produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Botoks to inaczej jad kiełbasiany, który w naturalny sposób powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach. Połknięty jest bardzo silną trucizną, ale wstrzyknięty w okolice zmarszczek nie ma szkodliwego działania. A wręcz przeciwnie – wygładza je (ale nie likwiduje!), łagodzi rysy twarzy i sprawia, że nabiera ona młodego wyglądu. Na świecie zabiegi z wykorzystaniem botoksu zaczęto wykonywać pod koniec lat 80. XX wieku, do polskich gabinetów medycyny estetycznej botulina dotarła w 1996 roku.

reklama

Botoks to nie wypełniacz

Botoks często bywa mylony z wypełniaczami. Wprawdzie oba preparaty wstrzykuje się w skórę, ale to jedyne podobieństwo, bo ich działanie jest zgoła odmienne. Wypełniacze zastępują ubytki w starzejącej się tkance, są więc niczym proteza. Tymczasem działanie botuliny polega na czasowym blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych między nerwami a mięśniami twarzy, których nadmierna aktywność powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych. Dzięki botoksowi mięśnie zmniejszają swoją kurczliwość, zmarszczki zostają wygładzone, a skóra na jakiś czas staje się znów gładka.

Botoks – nie tylko na zmarszczki

Zabiegi z użyciem botoksu kojarzą nam się powszechnie z likwidacją zmarszczek mimicznych. Jednak mechanizm działania botoksu, polegający na osłabieniu i rozkurczu mięśnia zaopatrywanego przez dany nerw, był pierwotnie wykorzystywany w procesach leczenia w okulistyce i neurologii. Wygładzenie zmarszczek odkryto po raz pierwszy w latach 80. XX wieku, jako efekt uboczny przy leczeniu zeza. Toksynę botulinową zastosowano też m.in. w usuwaniu nadmiernego napięcia mięśni u pacjentów po udarze mózgu oraz u dzieci chorych na porażenie mózgowe.

Dzisiaj botoks wykorzystuje się również do pozbywania się nadpotliwości (hamuje on bowiem nadczynność gruczołów łojowych), a więc do leczenia nadmiernej potliwości owłosionej skóry głowy, pach, dłoni i stóp. Przy pomocy botoksu leczy się też bruksizm (rozluźnia mięśnie i tym samym uniemożliwia zaciskanie zębów) czy tzw. uśmiech dziąsłowy (po wstrzyknięciu w mięśnie okrężne ust, powoduje ich powiększenie, a tym samym załonięcie dziąseł).

Botoks – na co działa?

Przy użyciu botoksu lekarze medycyny estetycznej wykonują zabiegi likwidujące m.in.:

 • kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, pojawiające się zwłaszcza przy uśmiechu,
 • lwie zmarszczki, czyli pionowe zmarszczki na czole, pomiędzy łukami briowymi,
 • zmarszczki dolnej powieki oka
 • zmarszczki królicze w okolicy nosa.

Nieco mniej spektakularne efekty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem botoksu w celu likwidacji:

 • zmarszczek palacza – nad górną wargą,
 • zmarszczek na szyi,
 • opadających kącików ust
 • zmarszczek brody – tzw. kamienistej brody

  botoks zmarszczki mimiczne twarzy

Botoks nie działa na wszystkie zmarszczki

Powtórzmy to jeszcze raz – botoks nie rozwiąże wszystkich naszych problemów ze zmarszczkami na twarzy. Toksyna botulinowa może być bowiem zastosowana przy likwidacji zmarszczek mimicznych (i to najlepiej w górnej części twarzy), ale nie zadziała na zmarszczki powstające na skutek wiotczenia skóry czy utraty tkanki i objętości – w tym przypadku znacznie lepiej sprawdzają się wypełniacze. Dlatego często, chcąc kompleksowo odmłodzić twarz, konieczne jest łączenie botoksu z innymi terapiami. Zwłaszcza, że likwidacja samych zmarszczek mimicznych w wybranych partiach twarzy, nie tylko da nienaturalny efekt, ale do tego uwypukli widoczność niedoskonałości w innych częściach twarzy. Łącząc botoks z wypełniaczami, podchodzimy do problemu całościowo i odmładzamy całą twarz, a nie tylko jej fragment.

Botoks – jak często trzeba powtarzać zabieg?

Botoks paraliżuje mięśnie tylko na jakiś czas. Po upływie 4 do 6 miesiący toksyna przestaje działać i mięśnie znów wracają do naturalnej działalności, powodując marszczenie skóry i tworzenie się zmarszczek mimicznych. Chcąc przedłużyć efekt, należałoby powtarzać zabieg co kilka miesięcy – około dwa razy w roku. Warto jednak pamiętać, że regularne stosowanie zabiegu przez kilka lat z rzędu, może spowodować spadek jakości skóry. Dlatego równocześnie trzeba stosować zabiegi stymulujące skórę do regeneracji, w miejscu wstrzyknięcia toksyny.

Botoks – jak uzyskać naturalny efekt?

Botoks paraliżuje mięśnie, dzięki czemu skóra nie marszczy się. Cała sztuka polega jednak na tym, by nie przedobrzyć. Na ulicach i ekranach telewizorów widujemy mnóstwo „przebotoksowanych” twarzy. Wszystkie są podobne do siebie i wyglądają jak sztuczne, zamrożone, pozbawione mimiki, z nienaturalnie uniesionymi brwiami i wyrazem permanentnego zdziwienia. To efekt zbyt dużych dawek botuliny lub zbyt częstego stosowania zabiegów z użyciem botoksu.

Największą sztuką jest użycie tego preparatu z estetycznym wyczuciem, tak by nie znieszkatałcił twarzy, a tylko sprawił, że stanie się młodsza, wypoczęta i odświeżona. Ale to wymaga doświadczenia i dogłębnej znajomości anatomii. Najlepiej podać taką dawkę botoksu, żeby zmarszczki jedynie spłycić, a nie zlikwidować całkowicie, bowiem twarz zupełnie pozbawiona mimiki wyglądała jak maska. Poszukując lekarza, która wykona nam zabieg z botoksem, warto wcześniej zobaczyć efekty jego działania – na zdjęciach, a jeszcze lepiej w naturze, czyli na znajomej osobie.

botoks ostrzykiwanie okolic oczu

Botoks – czy jest bezpieczny?

Niektórzy z nas mają obawy przed wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej. To lęk o własne bezpieczeństwo, możliwe skutki uboczne i powikłania. Warto jednak pamiętać, że botoks obecny jest w medycynie od kilkudziesięciu lat. W tym czasie został gruntownie przebadany, dzięki czemu wiadomo, że jest bezpieczny – oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz i stosuje do niego zarejestrowany preparat. Nie może, więc to być produkt o niewiadomym pochodzeniu, kupiony w Internecie po okazyjnej cenie. Na rynku zarejestrowane są trzy preparaty: Botox, Bocouture oraz Azallure. Wszystkie mają podobne działania i certyfikaty bezpieczeństwa, a ich dobór zależy od preferencji lekarza wykonującego zabieg. Xxxx lekarza daje pewność, że w razie jakichkolwiek powikłań (które przecież w medycynie zawsze mogą się zdarzyć), będzie on potrafił szybko zareagować i pomóc nam.

Botoks obniża jakość skóry

Nie wszyscy lekarze mówią o tym głośno, ale według niektórych – botoks obniża jakość skóry. Wprawdzie daje spektakularne efektu w czasowym odmładzaniu twarzy, ale długotrwałe i regularne stosowanie zabiegów z użyciem botuliny, powoduje, że skóra staje się coraz cieńsza, niemal przezroczysta. Wystarczy przez kilka lat stosować go dwa razy w roku, aby drastycznie obniżyć jakość skóry, w wyniku czego wszystkie naczynia staną się bardziej wydoczne. Dlatego decydując się na botoks, należy pamiętać o stymulacji skóry do autoregeneracji, by uniknąć jej degradacji. Pomagają w tym peelingi, zabiegi laserowe czy osoczem bogatopłytkowym.

Botoks – dla kogo ten zabieg?

Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy około 25. roku życia. Botoks kojarzy się z zabiegami dla kobiet 50+, ale zdarza się, że stosują go bardzo młode kobiety. Działają profilaktycznie, próbując odzwyczaić mięśnie od kurczenia się i wychodząc z założenia, że jeśli nie będą marszczyć np. czoła, to zmarszczki nie utrwalą się i w ten sposób opóźnią ich pojawienie się. Botoks rzeczywiście sprawdza się dobrze zarówno w walce z zaawansowanymi oznakami starzenia, jak i z tymi dopiero pajawiającymi się. Ale pośpiech wcale nie jest wskazany. W młodym wieku znacznie lepiej zastosować technologie, zabiegi i preparaty pobudzające skórę do autoregeneracji, a przede wszystkich skupić się na codziennej pielęgnacji i chronić ją przed słońcem.

botoks na zmarszczki mimiczne - medycyna estetyczna

Botoks – ile kosztuje?

 • Kurze łapki: ok. 350-500 zł
 • Zmarszczki poziome czoła: ok. 450-700 zł
 • Zmarszczki pionowe czoła: ok. 450 zł
 • Zmarszczki palacza nad górną wargą: ok. 300 zł
 • Podnoszenie kącików ust: ok. 350-400 zł
 • Botoks na szyję: ok. 800 zł

Botoks – przeciwwskazania

Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych badań, wystarczy dokładny i szczegółowy wywiad lekarski. Przeciwwskazaniami do wstrzykiwania botoksu są: choroby neurologiczne polagające na osłabieniu siły mięśniowej, ciąża oraz karmienie piersią, a także stan zapalny skóry – np. zbyt intensywny trądzik. Botoksu nie podaje się też pacjentom przyjmującym leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe, które rozrzedzają krew, gdyż sprzyja to powstawaniu siniaków w miejscach wkłócia. Z zabiegami muszą się też wstrzymać kobiety podczas miesiączki, gdyż w tym czasie mają zwiększoną skłonność do krwawienia.

Przeciwwskazaniem do podania botoksu jest też zła kondycja skóry – a co się z tym często wiąże – zaawansowanych wiek. Tak naprawdę botulina jest najlepsza dla ludzi stosunkowo młodych, do 45. roku życia, którzy mają jeszcze wystarczająco jędrną skórę i tłustą skórę. Botoks bowiem zmniejsza wydzielanie sebum i minimalizuje pocenie się skóry (co jest wykorzystywane w leczeniu nadpotliwości), a tym samym przesusza ją. Zabieg wykonywany w późniejszym wieku wymaga wyjątkowej wprawy, jest ryzykowny i może przynieść nieporządane efekty.

Botoks – jak przebiega zabieg?

Procedura z użyciem botoksu nie jest skomplikowana. Polega na wstrzyknięciu preparatu w wybrane obszary skóry. Przed samym zabiegiem lekarz odtłuszcza i dezynfekuje skórę preparatem bezalkoholowym. Zabieg trwa krótko (kilkanaście minut) i jest niemal bezbolesny, dlatego jedyną formą znieczulenia jest chłodzenie skóry lodem. Wkłucia odczuwa się, jak ukąszenie komara, więc nawet bardzo wrażliwe na ból pacjentki przyznają, że jest to zabieg bezbolesny.

W obrębie czoła preparat wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach, w okolicy kurzych łapek w trzech po każdej stronie, a na dolnych powiekach w jednym lub dwóch na każdej z nich. Doświadczony lekarz dobiera taką ilość preparatu, by mięśnie zachowały jednak pewną ruchomość, która pozwala na naturalny wygląd twarzy. Po zabiegu skóra znowu jest schładzana, a potem smarowana kremem z witaminą K. A to wszystko po to, żeby zapobiec pojawieniu się siniaków.

odmladzanie twarzy botoksem

Zalecenia po zabiegu z botoksem

Właściwie od razu po jej wykonaniu pacjent może wracać do swoich codziennych obowiązków, dlatego zabieg nazywany jest często lunchowym.

W miejscu wstrzyknięcia botoksu może (ale nie musi) wystąpić niewielkie zaczerwienieni, które ustępuje po 1-2 godzinach. Przez pierwsze godziny po zabiegu trzeba pamiętać, by nie schylać się, nie kłaść i nie masować twarzy, bo to mogłoby spowodować przemieszczenie się preparatu. Przez kilka dni należy też unikać korzystania z sauny, basenu, kriokomory czy kąpieli parowych.

Efekty zabiegu z botoksem pojawiają się stopniowo, pierwsze widoczne są już po kilkunastu godzinach, ale na pełne rezultaty trzeba poczekać 10-15 dni. Dlatego właśnie po dwóch tygodniach umawiana jest wizyta kontrolna. Lekarz sprawdza, czy botoks rozłożył się równomiernie, i czy ewentulanie potrzebna jest jakaś korekta.

Krem à la botoks

Na rynku pojawia się wiele kosmetyków, które obiecują działanie takie jak botoks. Prawda jest taka, że takie działanie w wykonaniu kremu jest niemożliwe. Składniki kremu, żelu czy nawet serum nie mają bowiem szans, by dotrzeć do mięśni, żeby je sparaliżować. W skład tego typu preparatów wchodzą m.in. heksapeptydy, które mają działanie relaksujące na mięśnie. Jest ono jednak powierzchowne i daleko mu do takiej skuteczności, jak po wstrzyknięciu botoksu. Kosmetyki à la botoks doskonale natomiast nadają się do pielęgnacji skóry po użyciu botoksu. Wzmacniają bowiem efekty zabiegu, ale na pewno nie mogą go zastąpić.

Źródło: Magazyn EDEN

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

TOKSYNĄ BOTULINOWĄ W ZMARSZCZKI – wywiad z ekspertem, dr Andrzejem Ignaciukiem

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, nadal jest najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Jej pojawienie się na rynku estetyki lekarskiej nie tylko go zrewolucjonizowało, ale też stało się impulsem dla rozwoju innych terapii.
Zabiegi medycyny estetycznej skutecznie poprawiają urodę i opóźniają pojawienie się widocznych oznak starzenia. Jednak, by osiągnąć oczekiwany efekt, warto wybrać odpowiedni moment na wykonanie pojedynczego zabiegu lub rozpoczęcie ich serii.
W kosmetologii liczą się obecnie trzy trendy: odmładzanie, efektywność i czas. Oczekujemy więc, że działanie kosmetyków przeciwstarzeniowych będzie widoczne w krótkim czasie i bez dużych nakładów finansowych.
Laboratorium Kosmetyczne AVA wprowadziło właśnie na rynek trzy nowe,  ekskluzywne, 14-dniowe kuracje wykorzystujące niezwykłe właściwości złota i pereł.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor