fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Plaże pod Błękitną Flagą

Planujesz wyjazd nad polskie morze? Sprawdź, które miejscowości są godne polecenia. W tym roku wyróżniono 27 bałtyckich plaż i 6 marin, jako spełniające najwyższe wymagania pod względem czystości wody, dbałości o środowisko i bezpieczeństwa.

blekitna flaga

Certyfikat Błękitna Flaga, przyznawany przez międzynarodowe jury, ważny jest jeden sezon. Aby został przyznany, muszą być spełnione ściśle określone warunki. Przede wszystkim ocenia się staranność utrzymania czystości kąpieliska. Pod uwagę brany jest stan i czystość toalet, system gromadzenia i usuwania śmieci, dostęp do źródła wody pitnej, to, czy plaża jest strzeżona i na ile dobrze zorganizowane i sprawne są służby ratownicze. Sprawdza się też, czy dane miejsce ma podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz czy zostało dobrze oznakowane, np. tablicami informacyjnymi. Na plaże nie można wprowadzać zwierząt, rozbijać tam obozowisk ani wjeżdżać samochodami.

Zwyczaj wyróżniania kąpielisk Błękitną Flagą wprowadzono w latach 80. XX wieku na Lazurowym Wybrzeżu. Zdobył popularność i rozpowszechnił się na plażach w różnych częściach globu. A oto wykaz miejsc w Polsce, które otrzymały Błękitną Flagę 2015:

polskie morzeZachodniopomorskie: Dziwnów; Dziwnówek; Grzybowo; Kołobrzeg – plaża Centralna; Kołobrzeg – plaża Zachodnia; Międzywodzie; Międzyzdroje; Mrzeżyno; Niechorze; Pobierowo; Pogorzelica; Pustkowo; Rewal; Świnoujście – Uznam; Trzęsacz; Ustronie Morskie – Nadbrzeżna. Kąpieliska śródlądowe – Lubczyna, Moryń i Stępnica.

Pomorskie: Gdańsk – Brzeźno Molo; Gdańsk – Dom Zdrojowy; Gdańsk – Jelitkowo; Gdańsk – Orle; Gdańsk – Stogi; Gdańsk – Sobieszewo; Gdynia – Śródmieście; Jastrzębia Góra; Sopot – Koliba; Ustka – Plaża Wschodnia; Władysławowo

Wyróżnione mariny: Gdańsk, Gdańsk Tamka, Gdynia, Szczecin Camping Marina PTTK, Wapnica, Przystań Jachtowa – Basen Północny w Świnoujściu.

Polskie wybrzeże Bałtyku ma 510 km długości, a jego największą dumą są piękne, szerokie, piaszczyste i naturalne plaże. Na szczęście ciągle są tu miejsca, w których zamiast stali i betonu znajdziemy wydmy i sosnowe lasy, zamiast hotelowych drapaczy chmur – klimatyczne resorty i kameralne pensjonaty.
Jeśli wakacyjny wypoczynek na plaży, to tylko oznaczonej Błękitną Flagą. W Hiszpanii jest ich najwięcej. Na wybrzeżu o łącznej długości prawie 8000 kilometrów na turystów czeka 566 plaż, 98 portów jachtowych i 5 zrównoważonych statków wycieczkowych wyróżnionych Błękitną Flagą z uwagi na ich jakość i bezpieczeństwo.
O Murcji, na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii, mówi się, że to region, w którym mieszka słońce. Costa Cálida odwiedzają głównie sami Hiszpanie, dlatego nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłoku.
Soczysta zieleń wzgórz, błękit nieba, lazur oceanu i złote piaski na plaży – wybrzeże Zielonej Hiszpanii miejscami do złudzenia przypomina Karaiby. Jedynie temperatura wody nie pozwala się do końca zapomnieć, ale latem i wczesną jesienią tutejsze zatoczki doskonale nadają się do kąpieli.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor